Kupując żarówki w sklepie elektrycznym często spotykamy się z pytaniem o to, jakiego koloru poszukujemy. Hmm… Okazuje się, że wyróżniamy kilka barw światła! Chodzi tu o tzw. temperaturę barwową. Jest ona jednym z najważniejszych parametrów źródła światła. Określa się ją w Kelwinach (w skali od 1 800 do 16 000 K). Im wyższa wartość, tym bielsze\zimniejsze światło i na odwrót.
Zazwyczaj wyróżniamy trzy rodzaje światła: – ciepłe białe (warm white) – wartości 2 700 – 3 500 K. Jest to odcień najbardziej zbliżony do klasycznej żarówki. Ma przyjemny kolor i obejmuje spektrum od barwy żółtej po pomarańczowo-czerwoną kolor, przypominającą ogień, wschód lub zachód słońca. Ludzkie oko postrzega takie światło jako bezpieczne i relaksujące, dzięki czemu sprzyja ono dobremu samopoczuciu. Lampy, które je emitują, idealnie pasują tam, gdzie chcemy czuć się komfortowo. Cieplejsze barwy – około 3 000 K – wybieramy natomiast do pomieszczeń, w których chcemy odpoczywać, tj. do sypialni, salonu i pokoju dziecięcego. Takie światło może nadać pomieszczeniu przyjemnego klimatu, ale musimy pamiętać, że męczy oczy, więc nie nadaje się do pracy, czytania lub innych czynności wymagających więcej koncentracji. -dzienne białe (daylight white) – wartości 4500 – 6500 K.
Światło o białej lub lekko niebieskawej barwie. Jego odcień zbliżony jest do światła dziennego, dzięki czemu wspiera aktywność i koncentrację. Lampy emitujące takie światło są bardzo dobrym rozwiązaniem w przypadku pomieszczeń przeznaczonych do pracy lub nauki. Wynika to z faktu, że zimniejsze i jaśniejsze światło jest znacznie bardziej przyjazne dla oczu.
-zimne białe (cold white) – wartości 6 500 – 9 000 K Światła o wartościach większych niż 7 000 K nie jest dobrym rozwiązaniem w przypadku kupowania lampy do domu. Jego zimna, a nawet mroźna, niebieskawa barwa jest naturalna i nieprzyjemna dla oczu. Dlatego też wykorzystuje się je głównie w budynkach przemysłowych i placówkach medycznych.
Dobierając odpowiednie światło do swojego wnętrza trzeba jednocześnie pamiętać, że każdy z nas ma swój gust i może inaczej odbierać różne barwy światła. Dlatego dokonując ostatecznego wyboru ciepłych lub zimnych kolorów warto uwzględnić aktywności, które wykonujesz w danych pokojach.